Recenzia dámska pérovka RAB Proton Jacket


28.1.2021

Geniálna ultraľahká pérová bunda RAB Proton Jacket na cesty, v ktorej sa nebudete hanbiť ani v meste.

 


Geniálna ultraľahká pérová bunda RAB Proton Jacket na cesty, v ktorej sa nebudete hanbiť ani v meste.

Určite to poznáte, balíte na cesty a poviete si: "Čo keby som si to všetko zvážila a mala tak prehľad, koľko čo váži, a s čím, že sa to celý čas ťahám na chrbte?"

Tak presne takýmto spôsobom som sa dostala k prehodnoteniu svojej existujúcej výbavy, keď som sa chystala na ďalší trek. A asi nikdy v živote by ma nenapadlo, že aj 200g navyše na bunde budem nakoniec chcieť odľahčiť. Ale svet ultralightu je nemilosrdný, respektíve ne-ultralightu, ktorý vám odrovnávať kolená, členky a ničí chrbát.

Priznám sa s kľudom, že nie som milovník péroviek. A tak tento kúsok považujem ako funkčný doplnok, ktorý mi pomôže s rýchlou tepelnou izoláciou a neočakávam od neho nejaké módne zázraky. Aj keď som vcelku aktívna žena, stále mám klasický problém s termoreguláciou. Keď sa zastavím, je mi rýchlo zima, o to skôr, keď som po celodennom treku uťahaná ako pes.

Vo výbave som mala inú kombinovanú pérovku so syntetickou izoláciou. Tá bola zbytočne ťažká, nemala také izolačné vlastnosti a tak nejako klasicky sa v nej človek cítil ako vo vreci. Hľadala som preto niečo ľahšie a vlastne aj teplejšie, pretože som vedela, že tento kúsok na aktívny pohyb nepoužívam a šetrím si ju, až keď sa zastavím. A tu prichádza na rad práve dámska pérová bunda RAB Proton Jacket.

Pri svojej krásnej váhe iba 280g (v mojom prípade dokonca 266g, mám veľkosť XS), v krásne padnúcom slim fit strihu a minimalistickom prevedení som sa do nej ihneď zamilovala. Hydrofóbne husacie perie s certifikáciou RDS a s plnivosťou 800 cuinov funguje na jedničku, a ihneď po jej oblečení sa cítim ako v perinke, aj keď je vonku nejakých mrholiacich 0 ° C až -5 ° C. Tkanina Atmos, ktorú si RAB vyvinul, nahrádza Pertex Quantum a môžem povedať, že rozdiel skutočne nepoznávam. Čo sa týka prevedenia, všetko je osekané na minimum. Nenájdete tu tak žiadne extra vychytávky, kapucňa aj rukávy sú bez sťahovania s všitou gumičkou na okrajoch a YKK zips je len jednoduchý, odľahčený. Na spodku bundy je sťahovanie na oboch stranách šikovne zabudované priamo v látke.

Rada by som sa ešte vrátila k strihu, bunda RAB Proton je ušitá tak, aby ste nikde nemali nič navyše. Tzn. že buď vám sedí, alebo nesedí vôbec. Preto odporúčam vždy vyskúšať. Hodí sa skôr na kratšie torzá tiel, aby ste aj tak mali bundu dostatočne dlhú na úrovní zadku. Slim-fit potom napovedá, že lepšie vynikne na postavách trojuholníkového a tvaru presýpacích hodín. Mala som možnosť vidieť rôzne druhy péroviek vrátane Protonu na rôznych postavách a osobne si myslím, že je to jedna z najlichotivejších péroviek, aké som stretla. A to ako u mužov, tak u žien. Avšak opäť zdôrazním, že je potreba vyskúšať.

Rukávy sú o chlp kratšie, čo býva zvykom u mnohých péroviek, ktoré sú brané viac ako stredná vrstva. K tomu čo od nej potrebujem a očakávam, je to pre mňa v poriadku. Po ruke mávam ešte rukavice, prípadne navliekacie rukávy v svojej Alphe Flux, a tak ma toto príliš neťaží. Naopak, rukávy si nikde zbytočne nenamáčam a viem, že to je pre dobro pérovky.

Spomínala som, že ma bunda nesklamala, ani keď trochu mrholilo. Nielen, že perie je hydrofóbne ošetrené Nikwax Down Wash, vrchná látka má ešte DWR vodeodolnú úpravu, a tak nehrozí, že by sa drobné kvapôčky ihneď vsakovaly do látky. Bunda do dažďa to rozhodne nie je, ale ak sa vyskytnete v premenlivých podmienkach mierne pod nulou, určite vás nesklame. Sama ju mám vyskúšanú v teplotách vlhkého mrazu, a okolo -5 ° C precházkového tempa som sa cítila dobre.

Nakoniec by som rada dala do plena otázku pre vás, ak práve premýšľate a hľadáte nejaký taký funkčný kúsok do vášho šatníka.

Zvolila som RAB Proton Jacket, teda pérovú bundu zámerne. A to hlavne preto, aby som mala istotu tepla zakaždým, keď po celodennej túre dôjdem do svojho táboriska, alebo idem zrovna na pomalšiu vychádzku s nezapálenými chodičmi. Zatiaľ sa pohybujem na túrach od jari po jeseň a hory vyliezam k nejakým 3500 m.n.m. Tento kúsok beriem teda ako univerzálnu súčasť takej výbavy. Ak by ste sa v bunde chceli hýbať častejšie a aktívnejšie, určite by som sa zamyslela nad syntetikou, ktorú je ľahšie udržiavať, má rozhodne lepšiu priedušnosť a je na to celkovo viac prispôsobená. Príkladom môže byť použitie Polartec Alpha v bunde RAB Alpha Direct na aktívnejší pohyb. Prípadne zvoliť kombináciu peria a syntetiky RAB Kaon Jacket, ktorá je zase odľahčenejšou a viac priedušnejšou sesternicou Protonu.

 

Najlepší dodávateľ pre váš predaj alebo eshop.

Od 2013 sme s vami 24/7, sme tá správna voľba pre váš biznis.

Viac

Súhlasím

Stránka používa cookies.